Dizayn Çizgi: Yaya yolu ve forklift yolu çizgileri, yönlendirme işaretleri,uyarı taramaları.

 

 

Yaya yolları ve forklift yolları

Üretim ve depolama tesislerinde, çalışanların tesis iç sahasında ve tesis dışında güvenle yükleyebilecekleri yollar, yaya yollarıdır. 

Çalışma masalarına / sahalarına, revir, dinlenme odası, yemekhane gibi birimlere ulaşım için yaya yolları kullanılmalıdır. 


Acil kaçış planı uyarınca, en kısa sürede, en yakın çıkış kapısını kullanarak tesis dışına çıkmak gereklidir. Bu güzergahı yine yaya yolları belirler. Çalışan, yoldaki işaretleri izleyerek tehlike oluşan sağdan uzaklaşır. 

Yaya yolunun renkli yapılması, yolun daha görünür olmasını sağlar: 

Çoğu uygulamalarda zemin çizgileri ve zemin işaretleri ile yaya yolu tanımı yapılması yeterli olmaktadır. Bazı uygulamalarda ise içi dolu boyalı yürüme yolları yapılmakta. İçi dolu yürüme yolu uygulamasında çizgilerin arası yeşil boya ile boyanır. Yol üzerine işaretler yerleştirilir. 

Yönlendirme işaretleri: 

Yaya Yollarında yolu tanımlamak için adım acil çıkış işareti yürüyen adam işareti gibi işaretler kullanılır.


Yaya geçidi: 

Yaya yolu ile forklift yolu bir yerde kesiştiğinde, yaya geçidi uygulaması yapılır. Forklift operatörü taya geçidinde yayaya yol verir. 

Planlama: 

Yaya yollarının, tesis içinde hangi konumlarda yapılacağına, üretim yetkilisi, depolama yetkilisi ve iş güvenliği uzmanı görüşü alınarak karar verilmektedir. 

Fabrika yol çizgileri, yaya ve forklift hareketlerini yönlendirir, Böylelikle tesis içinde, kaza oluşması ihtimali azaltılmış olur.  

ENG 

 

İş Güvenliği Çözümleri


Zemin çizgi ve işaretleri

5s çizgileri

Acil Çıkış Yolları

Depo çizgi ve işaretleri

Fabrika çizgi ve işaretleri

İş güvenliği çizgileri

Çizgilerin ve işaretlerin yenilenmesi

Yaya yolları ve forklift yolları

Taramalar ve uyarı işaretleri